Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

 

 

Katalog SOUL 2018

 


 

 

 

Podporuje mojeID

 

 


Září

Rád bych navázal svoji troškou na úspěchy Czech Imperial teamu a rybářů chytajících na Imperial baits.

Září je prý nejlepší měsíc na chytání velkých kaprů. Něco na tom bude. Loňského září jsem se na ryby dostal na pouhou jednu noc a výsledkem byl tento rok můj největší kapr 18,8kg, kterým jsem se přiblížil osobáku. Letos jsem nenechal nic na náhodě a naplánoval jsem týdenní kaprařinu od neděle do pátku. Naroloval jsem si 24mm koule Fish a Monster-Liver. Nástrahy jsem ještě dipoval a obaloval ve stejném Dipu a Gelu, ale poslední vrstvu jsem použil GLM. Po pomalejším rozjezdu, kdy první záběr přišel v úterý ráno (cejn cca 15cm), se to nakonec rozjelo neskutečným způsobem. Na břeh se za mnou přišlo podívat několik kaprů nad 10kg, menší jsem vypínal ve vodě. Za zmínku stojí 9 kg řádkáč a poslední ryba výpravy v pátek ráno 16,5kg šupík.

Už to je víc než měsíc, takže mám pořádný absťák, který se mi snad podaří, navzdory docela nepříznivé předpovědi počasí uhasit na další týdenní výpravě.

Za Czech Imperial team Robert „Mečiar“ Doboš


Poprvé se synkem na kaprech

Byla polovina srpna a počasí se asi po týdenních deštích umoudřilo. Předpověď říkala něco o tom, že po dlouhé době bude víkend jak malovaný. Vzpomněl jsem si, jak jsem si letos slíbil, že vezmu alespoň na víkend s sebou na ryby svého čtyřletého syna. Plán byl jasný za dvě hodiny: vyrazím ve čtvrtek, utábořím se na jedné, pro mne nejenom svým přírodním začleněním, krásné svazové přehradě. Navštěvuji tuto svazovku docela často a to z mnoha důvodů, ale tentokrát byl hlavním důvodem být co nejblíže k domovu, co kdyby se náhodou synovi nelíbilo a chtěl jet domů, pak stačí zavolat a maminka si ho odveze domů. Mělo by to být místo nejlépe v lese, jelikož syn je kromě rybařiny i vášnivý houbař. Úplně vše bylo naopak! Obvykle se snažím řídit pravidly pro chytání velkých a to je, že nezáleží na místě na břehu, ale co je ve vodě i kdybych tam měl být zabydlen na 3x3 metrech v porostu kopřiv, nebo rákosí. Z minulosti zde znám již několik míst, kde se dají čekat krásní kapři, ale co naplat, syn je přednější. Budu se mu věnovat a pruty budou prostě ve vodě. Vzhledem k předpovídanému pěknému počasí si připravuji asi 20kg řepky a u vody plánuji obsadit místo, kde se dá prostě vyvézt do pařezů na 1,5 - 2m hloubky s pevným břehem a kde nebudeme po kotníky brouzdat v bahně. Připravil jsem si skoro celý sortiment mraženek od Imperial Baits po dvou kilech, teda až na koule Fish. Jednu věc jsem si uvědomil a to, že jsem v týdnu dal foťák do opravny, jelikož se mi po pár hodinách vybíjela baterka. No nic, snad nebude tak zle a kdyby přece bylo potřeba, někdo se u vody s foťákem najde.

Nastal vytoužený čtvrtek, konečně konec práce a uháním za kapříky. Po příjezdu k vodě zjišťuji, že všechna místa jsou neobyvatelná vzhledem k nánosům bahna po vydatných deštích a to by syn jel domů počítám tak po hodině aktivity u vody. Poslední místo, které by vyhovovalo, je také moje poslední naděje, jinak měním revír. Bohužel i moje poslední naděje je obsazená. Co naplat, pojedu prostě po vodě ještě výše proti proudu a snad na něco zajímavého na břehu narazím. Ze člunu sleduji břehy a najednou mne oslovilo místo asi 200m od ostatních. Na tomto břehu v této vzdálenosti od přehrady jsem narazil pouze na partičku třech rybářů, kteří po prohození pár slov pouze konstatovali, že nic nebere, ale to mi bylo úplně jedno. Vylézám na břeh, místo krásné, ve smíšeném lese a asi po 20ti metrech konstatuji první úlovek a to odhadem 30 krásných hřibů. Místo jak má být, to bude synáček koukat i s houbami! Začínám se ubytovávat a těším se na mnou ještě neprobádané místo. Asi 20m od břehu udiveně koukám, protože se mé plány na chytání v malých hloubkách mezi pařezy rozplynuly. Okamžitý padák ze 3m na 11,5m! No nic, jedu prostě víc na vodu, kde by mělo být koryto a uvidíme, co tam najdu zajímavého. A taky že ano! Pod vodou krásný přechod do řečiště z 11m na 13m s nějakým potopeným stromem, nebo tak něco. Hádám tak podle echolotu, překážka vyčnívá asi 2m nade dno. Okamžitá změna taktiky, bójku usazuji asi 5m vpravo od této podvodní překážky. I přes to, že je zde 13m hloubky, beru svůj zakrmovací řepkový kbelík vlastní výroby a asi 5m od bójky zakrmuji spouštěním kbelíku přímo na dno na hromádky asi 10kg řepky a zbytek rozlévám kobercově asi 10 na 10m kolem, ať taky trošíčku kapři hledají. Dále, jak je u mne zvykem, skoro po jedné peletě rozhazuji kilo Carptrack Aminopellets 15mm a kilo kuliček Osmotic Spice 20mm předem prolité Carptrack Liquidem a posypané Carptrack Powderem, ale nechané řádně zaschnout na slunci, aby hmota vytvořila na koulích zaschnutou kůrčičku. Zavážím oba pruty, na jednom koule Osmotic Spice 20mm na druhém Elite-Strawberry, ke každé ještě na PVA šňůrce po pěti každých těchto koulí.

První dva dny jsem neměl ani záběr, což mne trochu překvapilo, ale nezoufal jsem, protože se řadím mezi kapraře (teda myslím si to), kteří prostě vydrží čekat hodiny i dny na pěkného kapra, co by si zasloužil fotku. Jak se říká : „Velký kapr se nedá chytit, ten se musí vysedět, nebo vyležet.“

V sobotu jsem vstával do krásného rána, příroda jak vymalovaná , hřiby poporostly a synek už se vezl za mnou na první víkend u vody. Posbíral všechny houby snad 100m kolem nás a asi v pět hodin večer jsem zavelel k převezení prutů na noc. Za asistence syna jsme převezli oba pruty s tím rozdílem, že jsem Osmotic Spice obalil do těsta vytvořeného z Carptrack Liquidu a Carptrack Powderu a na druhý prut jsem nastražil Monster-Liver 20mm na panáčka s polovinou plovoucího 20mm boiliesu též Monster-Liver. Večer u ohně a u opečených buřtů byl skvělý a pro syna určitě nezapomenutelný zážitek, ale kapr stále nikde. Po zalehnutí do bivaku do spacáků a po odvyprávění tří pohádek spal Jeníček, jako kdyby jste ho do vody hodili. Řekl jsem si v půl jedenácté večer, nechce se mi spát, noc je mladá, projdu se ještě venku, pokochám se krásným večerem, popřípadě si sednu pod brolly a připravím na ráno něco jiného, co by ještě nějakého kapra mohlo přesvědčit. Sotva dosednu do křesla ozve se pípnutí, rozsvítí se dioda levého prutu, kde je zavezen Osmotic obalený v těstíčku. Vidím, jak se zvedá swinger a pomalinku se začíná z cívky odmotávat vlasec. Běžím ke stojanu a zvedám prut. Ani nepřisekávám, protože jsem názoru, že kapr je prostě dostatečně zaseknutý o má 170g olova dostatečně (kamarád o mne říká že taky ty kapry pasu), skáču do člunu a jedu se podívat, co mne na konci čeká za překvapení. Asi po 15ti minutách krásného boje, kdy se ryba nechtěla prostě ukázat, dostávám kapra k hladině a nestačím se divit! Tohle ne, na tohle prostě nejsem dostatečně připraven! První záběr a hned tohle! Zdolávám kapra do podběráku a už při nandávání kapra do člunu odhaduji velikost kolem 90ti cm a váhu kolem 16kg. Jak ho pokládám do člunu do připravené podložky vaničky boj pokračuje. Lehám skoro celou vahou na tohoto krasavce,aby si nijak neublížil, jak strašně se mlátí, ale má sílu, že se mnou prostě hází jak se mu zachce. Přijíždím na břeh a teprve zde si uvědomuji problém s foťákem. No nic, i když nejsem zastánce sakování kaprů, nic jiného mi nezbývalo, než ho přendat do vážícího saku. Volám ihned svému občasnému kolegovi, který bydlí poblíž, že krasavec je připraven k focení, ale není čím. Kolega si myslí, že si z něho dělám srandu, ale po potvrzení, že nejde o žert, mne uklidňuje, že hned vyráží a do 30ti minut je u mne. Focení a měření jsem, vzhledem k tomu co si pan kapr vytrpěl, uspíšili. Nakonec se z něj vyklubal větší kousek, než jsem odhadoval a to 94cm a 18kg. Kolegu jsem odvezl na druhý břeh i s fotkami a upaloval jsem na své loviště, protože mi přece v bivaku spal synek. Ten po celou dobu nevěděl o světě a to, že promeškal krásného kapra, jsem mu mohl pouze ráno vyprávět. Byl to jediný kapr naší slavné výpravy, ale myslím si, že kdybych byl ještě pár dní, nachytali jsme více.

Syn byl touto výpravou natolik unešený, že jsme museli 14 dní po té vyrazit na stejné místo znova. Stejné zakrmování, stejné druhy boilies a nachytali jsme celkem za víkend asi 8 kaprů mezi 7-10kg, ale první byl opět největší a záběr přišel již v sobotu skoro v pravé poledne. Tenhle krasavec měl 90cm a 13kg.

Nejspíš to asi Svatý Petr tak chtěl, aby se nám se synem společné výpravy vydařily. A nebo je to tak, jak mi má tolerantní žena, která mne, dá se říci, v tomto mém dlouholetém koníčku podporuje, řekla:

"Honzík byl poprvé přes noc na rybách a přinesl Ti štěstí"?

Kamil Kňourek


Objevování nových vod

Mám za sebou druhou výpravu, v objevování nových svazových vod nejen v Čechách. Nikdo tomu už nechce ani věřit, že takové vody vůbec ještě existují, ale opak je pravdou. Mám vytipováno pár vod a zatím jsem se nemýlil. Poprvé jsem vyzkoušel schopnosti Explosiv stick mixu, vzal jsem si celou řadu příchutě Banán za účelem co nejvíce kontaktů od kaprů. Druhou volbou je celá řada příchutě Fish. Od této řady sem očekával aktivitu větších jedinců. V rezervě jsem měl připraveno samozřejmě nedostižné Elite-Strawberry + Carptrack inL. Dá se říci, že s volbou příchutí mi to krásně vyšlo. Zachytal jsem si přímo luxusně. Nachytal jsem jak krásný malý kapříky, tak i staré ryby. Za deset dní u vody se mi podařilo dostat dvakrát přes dvacet kilo a asi sedm ryb bylo v rozmezí 10-14kg… Díky bože za Imperial Baits …

Jindra "Monster" Majer


Poprvé venku

Nastala druhá polovina září a to znamená odjezd na moji první zahraniční výpravu do Maďarska. Měl jsem to štěstí, že týden přede mnou na stejném místě lovil můj kamarád, od kterého jsem měl veškeré informace. Byl jsem hodně nedočkavý, ale i nervózní, co a jak bude. Protože v půli týdne mi napsal, že je oproti předchozím rokům vše jinak, řekl jsem si, že když budou brát, tak dostanu nějakého Maďara na podložku.

Je sobota 18. září a já stojím na břehu nádherného jezera s průzračnou vodou. Zdravím se s kamarády, kteří mi ukazují zápis s jejich úlovky. Jejich devatenáct kaprů mi vlilo naději na nějaký úlovek. Prohodíme pár slov a pospíchám odnosit veškeré věci do lodi, která mě dopraví na místo. Jsem na místě a přede mnou se rozléhá nádherná voda, se kterou budu soupeřit celých sedm dní.
Začnu vybalovat a sestavovat montáže. Jak už jsem věděl voda je to hodně složitá, se spoustou mušlí a vázek v podobě stromů a různých keřů, které byli taktéž obaleny různými škeblemi a mušlemi. Kmenový vlasec jsem použil o síle 0,50mm, na který jsem navázal 15m Shock-itu o síle 0,70mm. Šňůra na 35LB a velké háčky bez protihrotu byli pro místní velikány samozřejmostí. Výhodou je lov na 4 pruty, což znamená čtyři druhy koulí od imperialu a zkoušet co bude šlapat. Mám připraveno Elite, Elite-Strawberry, Monster-Liver a Fish.Tyto vzácné kuličky jsem ještě upravoval podle svých představ. Jdu do lodě vyhledat " Prozrazená" místa kolem a označit je bójemi. Po hodině vyvážím první prut se dvěma kuličkama obalenýma v Liquidu a Powderu. Jelikož jsme s kolegou měli jeden člun s motorem, vývoz všech prutů se protáhnul. Je sedm hodin večer a já si vychutnávám klid v křesílku při pohledu na vyvezené pruty. Pivo, cigárko a ulehávám do spacáku. Ani ve snu by mě nenapadlo, že za pár hodin budu mít záběr.

Jsou dvě ráno a v ruce svírám prut, na kterém cítím mohutný tah. Po 15 minutách mám na podložce šedého lysce s váho 17,8kg. Rybu ukládám do saku na ranní focení. Kapr nechal zlákat na dvě 20mm kuličky Monster-Liver , dipované a obalené v Liquidu a Powderu. Znovu nastražuji to samé a vyvážím. Přihodím pár koulí a Aminopelet a řeknu své: " Máte to tam" . Je pět nad nulou, přitápím si panákem rumu do hrdla a jdu spát. Ráno při rozbřesku vyndávám sak s lyscem, abych udělal několik fotek. Krásně stavěný lysec a pouze vidím jak z podložky vplouvá do svého živlu. Při obědě mě vyruší pípance mého flajzaru, nečekám a zasekávám. Po menším tahu vím, že se jedná o menší rybu. Taky že ano po navážení ihned pouštím šupíka o váze 7kg zpět. Zachutnala mu 20mm kulička Elitu. Opět nastražuji a vyvážím. Montáž zasypávám Aminopeletama 15mm a tygřím ořechem. Neuběhne ani hodina a v ruce svírám svůj imperial legend carp, kde je nastražena kulička Elitu. Po krátkém boji vytahuji kapra 90cm vážícího pouhých 7,5kg. Říkám, že to snad není možné. Den utíká jako voda a já se ukládám ke spánku. Noc proběhne v klidu bez záběru. Ráno mě probouzí sluneční paprsky. Ještě si ani nezapálím a už koukám na prut a řvoucí hlásič. Reaguji okamžitě, razantní zásek zdolávačka a mám před objektivem dlouhého šupíka s váhou 17,45kg. Nechal se zlákat na dvě 20mm kuličky Fish obalené v Aminogelu Fish. Ponechávám stejnou nástrahu, vyvážím a dokrmuji Aminopeletama 15mm, boiliesem Fish a tygřáky.

Lov kaprů si krátím lovem okounů a jiných druhů ryb. Čas utíká jako voda a nastává noc s hustým oparem nad vodou, přes který není ani vidět na pruty ve stojanech. Jako tradičně noc probíhá v klidu, což mi umožňuje klidný spánek ( až na záběry kolegy). Po ranním čaji přichází záběr na nastraženou 20mm kuličku Elite-Strawberry. Lehce přisekávám a následuje pouze silný tah bez jediného škubance. Brzdu nepatrně utahuji, aby ryba nezajela do vázky. Po pár minutách cítím mírný škubanec a o rybu přicházím. Zklamaně domotávám a hlavou mi vrtá proč??? Kontroluji celou montáž a žádnou závadu nezjišťuji. Pro jistotu měním návazec s ostrým háčkem. Navlékám znovu nadipovanou Elite-Strawberry ve stejnojmenném Aminodipu a zavážím. Ještě jsem nevěděl co mě v následujících hodinách čeká. Série tří záběrů a ztráta tří ryb, to mě dovedlo k totálnímu rozladění. Na všech prutech měním návazce a znovu vyvážím. Jen jahůdka leží kdesi v hloubce 14,9metrů. Když mám vše zavezeno, z posledních sil padám na lehátko a usínám. Spím až do rána a ani nevím jestli byl záběr. Po probuzení zjišťuji, že se nic nedělo. Jen co to dořeknu mám brutální záběr, nečekám a za moment mám prut jako luk. Po krásném asi desetiminutovém boji mám na podložce krásně stavěného lysce o váze 11,4kg, kterému zachutnala kulička Elitu. Po předchozím dni mi udělal velkou radost. Sedím v křesle a pozoruji okolí. S kolegou debatujeme o předchozích dnech, koukám na mobil kde mi čas ukazuje půl páté a v ten moment mi přichází záběr. Ihned reaguji a přisekávám o trochu razantněji. Hned vím, že se jedná o větší rybu. Nikam nespěchám, protože ryba jela na hloubku, kde nejsou vázky. Přetahovaná trvá několik minut než se mi podaří rybu spatřit. To monstrum co se vynořilo z hloubky, mi doslova podlomilo nohy v kolenou. V duchu si říkám, ať vše vydrží. Kolega jel s Maďarem na štiky, byly jsme tam jen já sám a můj soupeř. Naštěstí je v lodi podběrák, takže se nemusím natahovat pro ten co je opřený o naše bydliště. Ještě několik výpadů a do šeda zbarvený lysec je v podběráku. Rybu odhaduji na 18-20kg. Zvedám kapra na podložku a dívám se na tu nádheru. Po ošetření tlamky mu beru míru a váhu 95cm a digi váha se po odečtení saku zastavuje na úžasných 20,80kg. Zakřičím na celé jezero své:

" JE TO TAM, DÍKY"

Kapra ukládám do eko saku, abych se pochlubil parťákovi a udělal mi několik fotek. Nezavážím, sedím v křesle s úsměvem na tváři a vychutnávám si pocit vítěze. Ani v tom nejbláznivějším snu, by mě nenapadlo, že hned na své první výpravě do ciziny vytáhnu rybu přes dvacet. Zachutnaly mu dvě kuličky Elitu nadipované v Liquidu. Do konce výpravy zbývají dva dny. Já už mám splněno. V duchu si říkám, že by mě překvapila už jen pětadvacítka. Den se chýlí ke konci a ulehávám šťastný jako blecha. Přede mnou je předposlední den, do kterého jsem si přispal. Neodehrálo se v něm skoro nic, až na jednoho kapříka o váze 10,7kg. Vychutnávám si poslední západ slunce, natáčím kraťoučké video na mobil a ulehávám, abych byl na cestu FIT. Ráno balíme, loučíme se s majitelem a vydáváme se na cestu k nám do ČR. Už před odjezdem jsem věděl, že se sem vrátím. Za týden jsem ulovil 14 kaprů od 5-20,8kg.

Jaromír Pulda